Rynek w Kazimierzu Dolnym

Stare miasto w Kazimierzu Dolnym to szczególne i wyjątkowe miejsce zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Rynek znajduję się w samym sercu miasta, niedaleko największej polskiej rzeki Wisły. Najbardziej charakterystycznym elementem starówki, będąca również symbolem Kazimierza Dolnego jest studnia, która znajduję się w samym środku rynku. Miasteczko jest wciąż chętnie odwiedzane, ze względu na wartości historyczne. Przepiękne i zabytkowe kamienice oraz budynki wokół starówki pamiętają czasy epoki odrodzenia.

Krótki rys historyczny

W miejscu dzisiejszego Kazimierza Dolnego znajdowała się w czasach średniowiecza osada zwana Wietrzna Góra. Bardzo dobre położenie, blisko Wisły sprawiło, że społeczeństwo wzbogacało się dzięki rozwojowi handlu. Rynek dzieli się na dwie części: starszą wzniesiona wyżej przy farze oraz młodszą większą, położoną nieco niżej. Serce miasta powstało w okolicach XVI wieku. W tym czasie rynek przeżył wiele pożarów, które zniszczyły zabudowę. Dlatego zaczęto wznosić murowane kamienice, które do dziś możemy oglądać.

Z każdym wiekiem rynek w Kazimierzu Dolnym zmieniał swoje oblicze. W miejscu dzisiejszej Starej Apteki znajdował się ratusz. Przy farze mieści się z XX wieku Dom Kifnerów, w którym prowadzono przez lata księgarnie. Po wschodniej części rynku znajdował się pierwszy hotel z XIX wieku – Gospoda Chrześcijańska. Restauracja mieszcząca się w hotelu słynęła z bardzo dobrej kuchni. To tutaj przyjeżdżała Polska elita artystów. Przy głównej części rynku znajdował się dom Gałuszewskich – prawdopodobnie niegdyś siedziba władz miejskich.

Studnia na rynku w Kazimierzu Dolnym

Zdjęcie: https://flic.kr/p/CCbdKA

Urokliwe zatłoczona starówka w Kazimierzu

Kazimierz Dolny stał się miejscowością wypoczynkową od XIX wieku, kiedy to powstawały liczne pensjonaty i hotele. We współczesnych czasach przyjeżdża tu również obszerna liczba turystów, głównie z większych miast jak Warszawa, Radom, Lublin. Stare miasto to bardzo urokliwe i klimatyczne miejsce, zwłaszcza wieczorną porą. Stało się kolebką spotkań artystów, gwiazd oraz literatów. Duży wybór restauracji oraz kawiarni sprawia, że w sezonie letnim starówka jest bardzo zatłoczona.

Atrakcyjności staremu miastu dodają historyczne zabytki takie jak kamienice, studnia, spichlerze oraz kościoły. Stojąca w centralnej części studnia, która pochodzi z XIX wieku jest symbolem renesansowego miasta. Dzisiejszy jej wygląd nadał znany w XX wieku architekt Jan Koszyc-Witkiewicz. Zaprojektował jej drewnianą obudowę wraz zadaszeniem. Niedaleko rynku mieści się najstarszy kościół Fara ufundowany przez Kazimierza Wielkiego. Pierwotna budowla została wzniesiona w stylu gotyckim, lecz po dwóch pożarach została odnowiona w renesansowym stylu.

Rynek w Kazimierzu nocą

Zdjęcie: https://flic.kr/p/21GQJVm

Piękne kamienice wokół rynku

Kazimierz Dolny słynie z pięknej architektury kamienic wokół rynku. Najbardziej przykuwające uwagę, a zarazem stojące obok siebie to kamienice braci Przybyłów z XVII wieku. Są dowodem na rozkwit i bogactwo miasta epoki baroku. Fasada budowli charakteryzuje się trójarkadowymi podcieniami na parterze, trzema niesymetrycznymi oknami na piętrze oraz piękną płaskorzeźbą pełną figuralnych, roślinnych oraz geometrycznych motywów z patronami św. Krzysztofa i św. Mikołaja. Wysokie attyki dopełniają urok budowli, nadając jej lekkości.

W architekturze kamienic widać wpływy włoskie i niderlandzkie, które zostały mocno spolszczone przez wiejskich rzemieślników i budowniczych. Nadali im bardziej ludowy i swojski charakter. Kolejną piękną kamienicą wokół rynku to monumentalna, barokowa kamienica Gdańska, która powstała pod koniec XVIII wieku. Nazwa budowli przypomina dawne czasy, kiedy Kazimierz był nazywany małym Gdańskiem. Oba te miasta łączyły kontakty handlowe. Obecnie w kamienicach mieszczą się lokale mieszkaniowe i usługowe.

Rynek w Kazimierzu z lotu ptaka

Zdjęcie: https://flic.kr/p/RaK1Zz

Raz odwiedzisz, będziesz chciał wracać

Kazimierz Dolny to jedno z historycznych miast w Polsce, które z pewnością warto odwiedzić. Zabytkowa budowla oraz lubelska natura to wspaniałe połączenie. To tutaj turyści przyjeżdżają poznać historię Polski z czasów z XVI wieku, ale również po to, aby odpocząć od zgiełku i szarej codzienności. Bujna przyroda oraz sprzyjający klimat to najważniejsze walory miasta. Chętnie jest odwiedzany przez młodzież jak i przez starszych. To urokliwe i spokojne miejsce do którego chce się wracać o każdej porze roku.

Redaktor