Korzeniowy dół w Kazimierzu Dolnym

Korzeniowy Dół - wąwóz w Kazimierzu Dolnym

Korzeniowy dół w Kazimierzu Dolnym, inaczej nazywany Głębocznicą uważany jest za najpiękniejszy wąwóz na lubelszczyźnie, który mierzy około 500 metrów. Urokliwe miejsce zachwyca turystów z całej Polski. Jest często wybierane przez nowożeńców na zdjęcia ślubne oraz na przeróżne artystyczne sesje fotograficzne. Bajkowy wąwóz charakteryzuje się niezwykłymi korzeniami drzew, które rosną na zboczach. Mają one różne kształty, dlatego nadają miejscu cudowny klimat niczym z fantastycznych powieści.

Krótki rys historyczny

Wąwóz kazimierski powstał dzięki cudownej natury oraz działalności człowieka. Po nachylonych zboczach dolin i stokach wierzchowin przeprowadzono drogi. To doprowadziło do koncentracji spływu wód roztopowych i opadowych, które rozcięły pokrywę lessową. Nazwa Głębocznice również wskazuję na to, że te piękne korzenie, który dzisiaj oglądamy zostały odsłonięte w wyniku erozji wodnej. Wąwozy te głównie charakteryzują się lessowymi ścianami pozbawionymi roślin.

Średniowieczny Kazimierz Dolny był stolicą handlu, gdzie odbywały się przeprawy przez Wisłę. To przez to miasteczko przechodził główny szlak handlowy. Dawniej był bardzo ważnym portem rzecznym. Dlatego pojawiło się tu wiele dróg, dzięki którym utworzyło się wokół miasteczka tak dużo zachwycających wąwozów.

Piękny lessowy wąwóz

Kazimierz Dolny słynie z wąwozów lessowych, które oplatają całe miasteczko. Oprócz pięknego Korzeniowego Dołu, turyści odwiedzają Wąwóz Plebanka, znajdujący się niedaleko klasztoru franciszkanów, Wąwóz Granicznik, umiejscowiony obok kamieniołomów. Przyjezdni oraz mieszkańcy uwielbiają spacery po wszystkich wąwozach zwłaszcza, gdy dopisuje słoneczna pogoda. Kazimierz Dolny to jedno z nielicznych miasteczek w Polsce, gdzie zatłoczony od turystów rynek sąsiaduję z tak piękną i spokojną naturą.

System kazimierskich wąwozów jest bardzo złożony, do doliny Wisły uchodzą: Norowy Dół, Kamienny Dół, do doliny Grodarza wąwóz Plebanka, Doły Podmularskie Chałajowy Dół. Inne znane wąwozy to: Wąwóz Czerniawy, liczący około 9 metrów. Ciekawostką jest to, że na trasie wąwozu znajduję się Cmentarz Żydowski z pomnikiem przypominający Ścianę Płaczu w Jerozolimie. Kolejnym interesującym wąwozem, którego należy zobaczyć jest Wąwóz Małachowskiego, mierzący około 400 metrów.

Miejsce często wybierane na zdjęcia ślubne

Niedoopisania cudowne światło, które się przedziera przez korzenie i pnie drzew oraz zieleń tworzy niesamowite wrażenia kolorystyczne. Dlatego Korzeniowy dół jest często wybieranym miejscem na sesje ślubne oraz stał się ulubionym motywem malarskich kazimierskich artystów i pejzażystów. Wielu przyjezdnych raz mieszkańców poleca to miejsce. Niezwykła atmosfera pośród natury daje niezapomniane przeżycia, które warto uwiecznić.

Najciekawszą częścią Korzeniowego Dołu jest środkowa część, która mierzy od 5 do 8 metrów, a korzenie drzew zwisają ze stoku. Załamania wąwozu pokryte są starodrzewem dębowo-lipowo-grabowym. Dlatego to miejsce jest szczególnie wybierane na pamiątkowe zdjęcia ślubne i nie tylko. Niecodzienny klimat natury zachwyca każdego.

Miejsce na mapie Kazimierza, którego nie można ominąć

Kazimierz Dolny to urokliwe i kameralne miasteczko, które jest ważnym miejscem na mapie Polski. Znajdziemy tu wiele atrakcji, zabytków i przepiękną przyrodę, co dowodem jest Korzeniowy Dół i inne wąwozy lessowe otaczające miasto. Niesamowity krajobraz, świeże powietrze oraz cisza to tylko kilka zalet przebywania w tym cudownym miejscu. Dojazd do Korzeniowego Dołu z centrum jest bardzo łatwy. Można dojechać melexem z rynku – ulicy Lubelskiej lub przejść piechotą około 30 minut spacerem.

Redaktor