Kazimierz Dolny to malownicza lubelska miejscowość nad Wisłą. W sezonie letnim gromadzi się tu mnóstwo turystów, niektórzy z nich to stali bywalcy. Oczywiście, co roku nie brakuje nowych odwiedzających. Co ich przyciąga? Głównie przyjeżdżają ze względu na walory przyrodnicze, ale również ze względu na piękne zabytki na starym mieście, między innymi Kamienice Przybyłów, które są główną atrakcją tego miejsca. Zbudowane zostały w połączeniu kilku stylów architektonicznych: włoskiego i niderlandzkiego renesansu z mocno spolszczonym ludowym przez pobliskich rzemieślników i budowniczych.
Rys historyczny kamienic
Piękne Kamienice Przybyłów pochodzą z 1615 roku. Właścicielami zabytków byli znani i bogaci bracia, zajmujący się handlem. Obie budowle stoją w centrum starego miasta w Kazimierzu Dolnym. Ze względu na umieszczone na fasadzie figury patronów Kamienice zostały nazwane ich imionami: św. Mikołaj oraz św. Krzysztof. Nazwisko architekta niestety jest nieznane, stwierdzono jednak duże podobieństwo Kamienic Przybyłów z miejską architekturą lubelskiego Zamościa. Bliźniacze budowle kupców są uważane za jedne z najpiękniejszych zabytków Polskiego Renesansu.
Obie kamienice zamożnych kupców mają taki sam układ fasady: przyziemie z podcieniami i akardami oraz piętro z trzema oknami. Dachy zamaskowano ozdobnymi attykami, prawdopodobnie by sprawić wrażenie, że domy są wyższe niż w rzeczywistości. Najważniejszą rolę w architekturze spełnia fasada, która została niewiele zmieniona od pierwotnej wersji. Tak ozdobna płaskorzeźba w XVII wieku w Polsce była niespotykana, dlatego śmiało można stwierdzić, że taka bogata dekoracja była wyrazem bujnej wyobraźni artystów.
Zdjęcie: https://flic.kr/p/5kWi7j
Jeden z najcenniejszych zabytków świeckich z I połowy XVII w. w Polsce
Mówi się, że Kamienice Przybyłów to jedne z najcenniejszych zabytków świeckich w Polsce. Pięknie, bogato zdobiona fasada opowiada nam o mentalności i gustach ówczesnych zamożnych kupców. Płaskorzeźba przedstawia postacie ludzkie, zwierzęce, roślinne i linearne motywy, chrześcijańskie obyczaje, mitologie, średniowieczne fantazje oraz renesansowe groteski. Wszystkie te elementy są oplecione napisami i filozoficznymi sentencjami po łacinie. Dekoracja została mocno spolszczona przez miejscowych rzemieślników, świadczą o tym nierówne proporcje i olbrzymi przesyt ozdób.
Kazimierskie Kamienice to zabytki, które w dużym stopniu zachowały swój oryginalny stan. Są wyjątkowym i cennym dziedzictwem architektonicznym ze względu na niepowtarzalne rozwiązania dekoracyjne, które łączą ze sobą sztukę włoską, niderlandzką z polskim ludowym rzemieślnictwem. Mimo, że budowle zachwycają to jednak cechują się dozą prymitywizmu i naiwności. Nieporadne kształty i nieproporcjonalne elementy umieszczone na fasadzie można interpretować jako swobodę artystyczną lub ignorancję zasad klasycyzmu.
Zdjęcie: https://flic.kr/p/f7q32H
Kamienice w samym centrum Kazimierza Dolnego
Rynek w Kazimierzu Dolnym to centrum miasta, gdzie mieszczą się najpiękniejsze zabytki, w tym wspomniane Kamienice Przybyłów, które stały się główną architektoniczną atrakcją. Ornamentalne, figuralne zdobnictwo, liczne płaskorzeźby i wysokie attyki zachwycają każdego współczesnego turystę. Przez lata renesansowe budowle kupców są podziwiane, świadczą o tym liczne obrazy i fotografie z XIX i XX wieku. Kamienice stały się centrum Kazimierza Dolnego, małego ale uroczego miasteczka nad Wisłą.