W Kazimierzu Dolnym jest kilka pięknych zabytków oraz ciekawych atrakcji. Niedaleko Kościoła Farny wznosi się Góra Trzech Krzyży, inaczej Wzgórze Trzech Krzyży lub Krzyżowa Góra. Na szczyt wzgórza wiodą kamienne schody od ulicy zamkowej. Ze wzgórza rozpościera się najbardziej znany, niesamowity widok Kazimierza Dolnego i otaczającej go przyrody. Góra Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym to jedno z miejsc często uczęszczanych przez turystów. Obecnie udostępnienie atrakcji jest płatne przed wejściem na szczyt.
Krótki rys historyczny
Mieszczące się na wzgórzu trzy krzyże to pamiątka licznych ofiar, które zmarły wyniku, panującej na terenach Lubelszczyzny zarazy morowej – cholery. W XVIII wieku podczas wojny północnej choroba spustoszyła całe miasteczko, dlatego ku pamięci postawiono w 1708 roku krzyże. Wzgórze przypomina również Golgotę – mękę Pańską, stąd nazwa Góra Krzyżowa. Symbol krzyża miał być zadośćuczynieniem Bogu za krzywdy i grzechy okolicznych mieszkańców, które przyciągnęły zarazę oraz ma strzec miasto przed podobną tragedią.
Trzy krzyże w Kazimierzu Dolnym to amulet przed klęskami, chorobami i wojną. Obecnie na wzgórzu krzyże pochodzą z 1852 roku, a większość napisów z 1930 roku. Dość stroma droga na szczyt góry o wysokości 90 metrów prowadzi po kamienistych stopniach. Dlatego stąd wzięła się nazwa Góra Krzyżowa, która dla mieszkańców jest także symbolem Golgoty. Zbocza i szczyt porośnięte są rzadką rośliną pod ochroną – wisienką karłowatą, co daje jeszcze większy wydźwięk temu historycznemu miejscu.
Jak dostać się na Górę Trzech Krzyży
Podejście na Górę Trzech Krzyży jest dość strome, dlatego należy przygotować sportowe, wygodne obuwie. Są dwa wejścia na wzgórze, pierwsze od strony rynku. Za Kościołem Farny zanjduje się droga. Idąc prosto w kierunku baszty, po prawej strony widzimy schody, które kierują na wzgórze. To podejście jest mocno strome, ale krótkie. Jednak jeśli ktoś preferuję łagodniejszą drogę to jest również lżejsza trasa od strony parkingu. Przy zamku jest ścieżka, która prowadzi na Górę Krzyżową. To drugie podejście jest idealne dla rodzin z dziećmi.
Zapierający w piersiach widok na panoramę Kazimierza
Widok z góry na Kazimierz Dolny jest wspaniały, a wręcz niesamowity, że aż zapiera w piersiach. Będąc w tym lubelskim miasteczku koniecznie każdy turysta musi odwiedzić tę cudowne i historyczne miejsce. Piękna panorama zachwyci każdego, nawet jeśli to nie jest jego pierwszy raz. Wieczorem podczas zachodu słońca albo podczas wschodu można jeszcze bardziej zakochać się w miasteczku. Mimo opłaty jednak warto wejść, chociażby dla samego widoku.
Ze szczytu dokładnie widać malowniczy Kazimierz Dolny, starówkę, rynek, mieszkalne budynki oraz zamek. Widać również drugi brzeg Wisły, ruiny zamku w Janowcu oraz otaczającą wokół miasteczka przyrodę. Widok podziwiany jest przez wszystkich przyjezdnych, dlatego nie ma co się dziwić, że został inspiracją wielu marzy i artystów.
Wizyta obowiązkowa podczas pobytu w Kazimierzu
Kazimierz Dolny słynie z oryginalnej architektury sięgającej epoki renesansu, bujnej natury oraz starych zabytków i kościołów. Miasto przez wieki przeżyło wiele pożarów, chorób i wojen. Mimo przemieniających lat Kazimierz Dolny wciąż jest jednym z najważniejszych miejsc w Polsce odwiedzanych przez turystów. Góra Trzech Krzyży to jedno z atrakcji, które koniecznie każdy z przyjezdnych powinien zobaczyć. Miejsce z historią i z pięknym widokiem na klimatyczne miasteczko, okolice oraz cudowną przyrodę.