Festiwal Kazimierskie Inspiracje

Festiwal Kazimierskie Inspiracje to dość nowe wydarzenie kulturalne w lubelskim miasteczku, które trwa każdego roku od lipca do sierpnia. Jest to cykl spotkań, warsztatów, koncertów, które inspirują i motywują artystycznie oraz pomagają odpocząć od codziennej pracy. Organizatorami jest fundacja Mars, Wenus i Zdrowie. Podczas tej imprezy prezentują się wybitni artyści z różnych zakątków świata. Tematyka każdej edycji festiwalu i organizowanych spotkań jest przeróżna i zawsze ciekawa.

Początki Festiwalu Kazimierskie Inspiracje

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2008 roku i organizowana jest każdego roku.
Program imprezy obejmował różnorodne tematy, m. in. koncerty relaksacyjne, klasyczne na wiolonczeli oraz śpiewy własnej kompozycji. Wszystkie spektakle miały lekki charakter, a wydawane dźwięki z jednej strony podsycały aktywność, zaś z drugiej relaksowały ciało. Jedno z najciekawszych wydarzeń emitujące właśnie takie brzmienia podczas festiwalu był koncert „Kąpiel w Dźwiękach Gongów”.

Oprócz koncertów, które porywały do tańca, podczas festiwalu odbywały się warsztaty ceramiczne, bębniarskie, tańce sufickie, treningi Gongów, warsztaty plenerowe oraz wzruszająca muzyka kusząca zmysły i energiczne dźwięki wyzwalające dusze i ciało. Wszystkie zajęcia organizowane przez Festiwal Inspiracji mają cel motywowania do działania i wprawiania każdego uczestnika w stan odpoczynku i melancholii. Od pierwszej edycji honorowym patronatem jest miasto Wiedeń, Austriackie Forum Kultury oraz burmistrz Kazimierza Dolnego.

Wakacyjne inspiracje

Każdego roku tematyka festiwalu jest różna, ale głównym założeniem festiwalu jest osiągnięcie przez uczestników wewnętrznej harmonii i spokoju poprzez medytacje, tańce i słuchanie muzyki. Kazimierz Dolny – miasteczko, które jest otoczone przyrodą i zabytkami jeszcze bardziej sprzyja temu cudownemu wydarzeniu. Organizatorzy tłumacząc istotę festiwalu opowiadają, że Kazimierskie Inspiracje wahają się pomiędzy pierwotnymi żywiołami: wody, ognia, powietrza i ziemi.

Powietrze to żywioł, który charakteryzuje się strefą dźwięku. Dlatego podczas festiwalu dominują zajęcia relaksujące dzięki muzyce. Ogień pojawia się podczas spotkań „Skąpani w ogniu – skąpani w zdrowiu”. Uczestnicy biorą udział w rytuale „Bieganie po ogniu”, który według medyków ma lecznicze walory i dodaje niewyobrażalną dawkę energii. Żywioł ziemi to zajęcia ceramiczne, a woda to warsztaty plenerowe.

Artyści z wielu krajów świata

Dużo turystów przyjeżdża do Kazimierza dla samego miasteczka, większość z nich podczas wakacji. Wielość atrakcji, zabytków oraz organizowanych zajęć i wydarzeń jeszcze bardziej zachęca do odwiedzin na lubelskie rejony. Jest to jedno z miejsc na mapie Polski, które warto zobaczyć, a nawet będąc w okolicach wypada to uczynić. Niezwykły urok miasteczka z pewnością zachwyci nie jednego uczestnika imprezy. Dlatego organizatorzy festiwalu starają się połączyć walory miasta z znakomitymi muzykami i mistrzami sztuki.

Podczas Festiwalu Kazimierskie Inspiracje przyjeżdżają artyści i uczestnicy z całego świata. To duże wydarzenie może się pochwalić takimi gośćmi jak: Olga Szwajger – wybitna sopranistka, nowojorski muzyk – Don Conreaux, Lwowski Teatr, Teatr Bruno Schulza oraz innymi zagranicznymi artystami. Każda edycja jest inna od poprzedniej i prezentuję różnych artystów z Polski jak i ze świata.

Program Festiwalu Kazimierskie Inspiracje 2018

 • 14 lipca godz.17.00 -„Skąpani w ogniu, skąpani w zdrowiu”. Rytuał „Biegania po ogniu” – Lucjan Parafinowicz.
 • 14 lipca godz. 21.30 – Gong Pudża – Sławomir Sówka i Izabela Wołowiec.
 • 18-20 lipca – „Ja To Twój Rytm, Ty To Mój Rytm”. Warsztaty grania na bębnach – Słoma
 • 20 – 21 lipca – Taniec przy bębnach na żywo – Słoma
 • 4 – 5 sierpnia – Rytm w nas. Warsztaty TaKe TiNy – Markus Sovik
 • 11 -15 sierpnia – Trening Mistrza Gongu – Sławomir Sówka
 • 17 -19 sierpnia – „Bez korzeni nie ma skrzydeł”. Warsztaty dla mężczyzn. – Sławomir Sówka
 • 24 – 26 sierpnia – Jangi Misterium Ruchu, Medytacja w Tańcu. – Łukasz Jasielski
 • 1-2 września – Warsztat choreoterapii – Katarzyna Ziemer

Ponadto: Kąpiele w dźwiękach gongu w terminach:

 • 6 i 7 lipca godz. 20.00
 • 13 lipca godz. 18.00 i 20.00
 • 10, 11, 12, 13, 14, 15 sierpnia godz. 19.00

maciej