Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

Najważniejsze ludowe wydarzenie na Lubelszczyźnie odbywa się w czerwcu w Kazimierzu Dolnym. Głównym celem festiwalu jest popularyzacja oraz ochrona ludowej muzyki oraz śpiewu. Podczas imprezy odbywają się konkursy, w którym mogą wziąć udział kapele, instrumentaliści, soliści, grający na instrumentach związanych z tradycją regionu. Wydarzenie jest znane wśród młodzieży, która również może wziąć udział w zabawie, podczas konkursu Duży-Mały, gdzie mistrzowie muzyki prezentują swoich uczniów.

Początki Festiwalu

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych to cykliczne wydarzenie, które po raz pierwszy odbyło się w 1966 roku w kazimierskim zamku. Podczas każdej edycji uczęszcza około 700 wybitnych muzyków, artystów, wokalistów, znawców, naukowców folkloru, etnografii oraz miłośników i pasjonatów. Od lat festiwalowi towarzyszą Targi Sztuki Ludowej, warsztaty, zabawy taneczne, zachwycające stroje oraz seminaria.Początkowo wydarzenie prowadził w ówczesnym czasie znany aktor Wojciech Siemion.

Festiwal zyskał sporo uwagi i stał się jedną z najważniejszych imprez ludowych w Polsce. Celem wydarzenia jest rozpowszechnianie oraz utrwalanie dla dalszych pokoleń kultury regionalnej i tradycyjnej głównie poprzez muzykę i śpiew. Istotnym kryterium oceniania jest autentyczność zabytku i zgodność utworów ludowych z regionem. Nagrodą przyznawaną uczestnikom jest medal “Baszta”, autorstwa Bronisława Chromego. W tym roku do Kazimierza przybyło wiele zespołów muzycznych z 15 województw, które uzyskały nagrody pieniężne.

Festiwal Kapel Ludowych - Kazimierz Dolny

Promowanie tradycji ludowej wśród młodzieży

Kazimierz Dolny odwiedziło kilka tysięcy osób z całej Polski. Co roku festiwal cieszy się coraz większym uznaniem wśród młodzieży. W tegorocznej edycji młodzi artyści bardzo aktywnie i licznie występowali we wszystkich konkursach. Jury ocenia to jako stałą tendencję i wyraża duże zainteresowanie polskiej młodzieży folklorem i kulturą ludową, co cieszy nie tylko organizatorów, ale również miłośników tradycji.

Szczególnym zainteresowaniem podczas tegorocznego festiwalu miał konkurs Duży-Mały, gdzie znani i szanowani muzycy mogli przedstawić swoich młodszych uczniów. W ten sposób to młodzież zawładnęła nad muzyczną sceną w Kazimierzu Dolnym. W konkursie mogli wziąć udział instrumentaliści oraz śpiewacy. Celem konkursu jest promocja i kultowanie tradycji ludowych. Dzięki takiemu przedsięwzięciu ulubione stare piosenki naszych prababć zostają wciąż niezapomniane i dalej kontynuowane przez następne pokolenia.

Impreza Kazimierz Dolny

Najważniejszy festiwal Ludowy w Polsce

W 2018 roku odbył się już 52 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków. W konkursie wzięło udział 25 kapel, 29 zespołów śpiewaków, 10 instrumentalistów, 10 wykonawców folklorystycznych oraz 25 solistów. Komisja festiwalu oceniała repertuar z regionu, cechy oraz poziom artystyczny i umiejętności wokalne. Łączna kwota nagród wynosiła 80 tysięcy, a fundatorami przedsięwzięcia byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Burmistrz Miasta Kazimierz Dolny, Instytut im Oskara Kolberga oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.

Festiwal jest jednym z najbardziej interesujących wydarzeń związanych z polską wsią ludową. Impreza organizowana w nadwiślańskich terenach jest wysoko oceniana ze względu na bardzo dobry poziom muzyczny oraz niepowtarzalny repertuar, obejmujący relikty tradycyjnej polskiej kultury. Udział w konkursie to duże poświęcenie, ponieważ uczestnicy powinni się przygotowywać przez cały rok, oddając się poszukiwaniom oraz gromadząc muzykę i teksty. Festiwal oceniany jest przez najwybitniejszych znawców folkloru co jeszcze bardziej podwyższa rangę temu wydarzeniu.

Redaktor