Festiwal Dwa Brzegi w Kazimierzu

Festiwal dwa brzegi w Kazimierzu Dolnym

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to jedno z najważniejszych imprez w Kazimierzu Dolnym, odwiedzane przez wybitnych artystów, twórców, aktorów oraz turystów z całej Polski. Mocno zainteresowany przez krytykę i uznawany od samego początku za wydarzenie, w którym dość ważne jest niestandardowe podejście do sztuki filmu. Istotą festiwalu jest komunikacja między twórcą, a odbiorcą filmu, sztuk wizualnych, literatury, muzyki oraz innych artystycznych dyscyplin. Wydarzenie to ma na celu odwrócenie się od centrum rozrywkowego i masowego kina. Głównie przeznaczony jest dla koneserów i osób lubiących alternatywę, oryginalność i nowatorstwo.

Najsilniejszą stroną festiwalu jest spotkanie się zarówno z artystami jak i debiutantami sztuki. To wielofunkcyjne wydarzenie kulturalne, w którym prezentuję się zagraniczne oraz cenne dla dorobku Polski arcydzieła filmowe, premiery, spektakle, wystawy, koncerty oraz obrazy. Wszystkie przedstawione dzieła mają kluczowe znaczenie dla rozwoju kinematografii. Minione edycje festiwalu zostały pozytywnie odebrane przez publiczność oraz media. Kilkakrotnie recenzowany przez krytykę stał się jednym z istotnych wydarzeń łączących kilka dziedzin sztuki.

Początki festiwalu Dwa Brzegi

Początkowo w Kazimierzu startował Festiwal Filmowy i artystyczny „Lato Filmów”. Pomysłodawcą pierwszej edycji był Sławomir Rogowski oraz Roman Gutki – dyrektor niezależnego kina, a organizatorem była Państwowa Instytucja Filmowa Max Film. Do współpracy dołączyło Biuro Promocji i Mediów Filmar. Później od 2005 roku festiwal przeniósł się pod tą samą nazwą do Torunia.
W 2005 roku dzięki pomocy Telewizji Polski festiwal odbył się w Kazimierzu z nazwą „Wysokie Temperatury Filmowe”.

W 2016 roku organizatorzy poszukiwali treść oraz formułę dla festiwalu. Dlatego powstało Stowarzyszenie Dwa Brzegi, które stało się głównym działaczem w Kazimierzu oraz Janowcu. Pierwsza edycja pod całą nazwą Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbyła się w sierpniu 2007 roku. Niezmiennie od tego roku dyrektorem festiwalu jest Grażyna Torbicka – polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Festiwal już od 7 lat funkcjonuję w Kazimierzu Dolnym i stał się jednym z najważniejszych punktów imprez kulturalnych w Polsce.

Festiwal filmowy inny niż wszystkie

To co wyróżnia festiwal Dwa Brzegi spośród innych wydarzeń kulturalnych to przeciwstawienie różnych dziedzin sztuki i możliwość spotkania się z artystami w festiwalowej kawiarni. Założeniem festiwalu jest tworzyć program działań, w którym uczestnicy będą mogli oderwać się od komercyjnego świata rozrywki. Organizatorzy głównie kładą nacisk na bezpośredni kontakt odbiorcy sztuki z jego twórcą. Zależy im na stworzeniu dogodnej sytuacji, w której publiczność będzie mogła poczuć głębszą relację z artystą.

Festiwal Dwa Brzegi to wydarzenie inne niż wszystkie. Jest to zestawienie różnorodnych propozycji kina autorskiego, artystycznego, niezależnego, społecznego, zaangażowanego, formy kina najnowszego oraz młode kino europejskie. Głównie wyróżnia się tym, że obejmuje lokalną społeczność w okolicach Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą. Otwiera przed nimi swój program artystyczny i prezentuje prawdziwe arcydzieła filmowe oraz dorobek lokalnych artystów. W ten sposób wywołuje u odbiorcy skrajne emocje i ciekawe refleksje.

Warto wybrać się na urlop w tym czasie

Większość osób urlop planuje podczas wakacyjnych tygodni. Dlatego Festiwal Dwa Brzegi organizowany jest podczas lata. Warto, więc wziąć kilka dni urlopu i odwiedzić Lubelszczyznę w czasie trwania filmowego festiwalu. Uczestnicy kazimierskiego wydarzenia przyjeżdżają z całej Polski i zagranicy. Chętnie jest odwiedzany przez osoby starsze i młode. Oryginalne prelekcje oraz prezentowanie takich produkcji, które nie znajdą się w repertuarze polskich kin jeszcze bardziej przyciąga do uczestnictwa.

Dodatkową zachętą do odwiedzin jest konkurs filmów krótkometrażowych, którego głównym celem jest stworzenie możliwości debiutowania przez młodych artystów. Istotą festiwalu jest poszerzenie wiedzy na temat sztuki filmowej oraz kreacji twórczej z różnych dyscyplin: literatury, sztuk wizualnych, plastycznych oraz muzyki. Publiczność po przedstawieniu filmu czy sztuki ma szansę dowiedzieć się szerzej o kontekście kulturowym i historycznym, który zawarł artysta w swoim dziele.

Redaktor